Ekonomi

Van İpekyolu ilçesinde Baklatepe Göleti inşaatına başlandı

Van’ın İpekyolu ilçesinde yapımına başlanan Baklatepe Göleti ile 2 bin 140 dönüm tarım arazisi sulanacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, tarımda modern sulamanın yaygınlaştırılması, toplulaştırma çalışmaları ile tarım arazilerinden en yüksek faydanın sağlanması, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırılması, yerleşim yerlerinin korunması ve korunması yönünde çalışmalar sürüyor. Su baskını riskine karşı tarım arazileri.

Bu bağlamda Van ve ilçelerinde son dönemde inşa edilen su yapılarının artması bölgede tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, İpekyolu ilçesinde inşa edilen Baklatepe Göleti’nde çalışmaların devam ettiğini, gölette depolanacak su ile 2 bin 140 dönüm tarım arazisinin sulanacağını belirtti.

Havuzun perde ve kapak enjeksiyonlarının tamamlanarak dolgu imalatlarına başlandığını belirten Balta, şunları söyledi.

“Yalınağaç köyü röle yolu ve malzeme ocağı yolları tamamlanarak köy röle yolu trafiğe açıldı. Göletin sulanması için yaklaşık 100 bin metreküp gövde dolgusu olmak üzere 7 bin 690 metre sulama borusu alındı. Yıl sonuna kadar sulama çalışmaları da tamamlanacak.Temelden yüksekliği 31 metre.Göletin tamamlanmasıyla birlikte ülke ekonomisine yıllık 8 milyon 223 bin lira katkı sağlanması hedefleniyor. DSİ olarak toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde amacımız tarımsal üretimi artırmak, geçimini tarımla sağlayan nüfusun refah düzeyini yükseltmek, hammadde ihtiyacını karşılamaktır. Sanayimizin maddi ihtiyaçlarını karşılamak, “Su kaynaklarını sağlamak ve tarımın milli gelirden aldığı payı artırmak. Bu bağlamda ülkemizde su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan DSİ, belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarını sürdürmektedir.”

beytussebap-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu